Derya ÖZER BİLDİR

Solist

1996 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kasrik köyünde doğdum ,ilk ve ortaokulu köyümde bitirdikten sonra ailem ve öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Siirt’te Takasbank Güzel Sanatlar Lisesin’de Müzik bölümü okudum ve 2013 yılında mezun oldum. Aynı yıl içinde Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünü kazandım. Üniversitemin 2. yılında Üniversiteler arası değişim programı(Farabi) ile İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde eğitim gördüm, sonrasında 3. Sınıfta tekrar Gazi Üniversitesi’ne geri döndüm ve 2019 yılında lisans eğitimimi tamamladım.
Daha çok küçük bir bebek iken annem ve babam bir gece saatlerce ağladığımı ve hiç bir şekilde beni susturmadıklarını anlatırlar, babam son çare olarak bağlamasını eline alıp bir türkü seslendirmeye başladığı anda susmuş büyük bir zevkle dinlemişim, ve o geceden sonra her ağladığımda babam eline bağlamasını alıp türkü söylemeye başlarmış. Benim müzik yolculuğum tam da bu zamanlar başlamış.
Daha ilkokul zamanlarımda babamın çalıp söylediği türküleri söylerdim ve bir gün içimde bu büyük heyecanla babama bağlama çalmak istediğimi söyledim ve babam sayesinde bağlama çalmayı öğrendim.
Ortaokulda öğretmenlerimin beni Güzel Sanatlara yönlendirmesi, müzik dünyasına bir adım atmamı sağladı ve liseyi kazandığımın 2. senesi Malatya’da düzenlenen Türkiye Güzel Sanatlar Liseleri arası Türk Halk Müziği Ses yarışmasında, Türkiye 1.liğine layık görüldüm. Bu, müziğe daha çok sarılmamı sağladı. Aynı zamanda 4 yıllık lise eğitimim sonucunda hem müzik bölümü 1.si hem de okul 1.si olarak mezun oldum.
Henüz Sanat Müziği hakkında çok bilgimin olmadığı ortaokul yıllarımda yüreğimin bana hissetirdiklerini hiç unutamıyorum, nerede musikiye dair bir ezgi duysam beni kendisine çektiğini ve bir gün orda kendimi bulacağımı hissetmiştim. Öyle de oldu. Lisede Sanat Müziği’ne karşı büyük bir sevgi hissetmeye başladım. Ve ne mutlu ki Ankara’da Vedat Kaptan YURDAKUL, Şentürk DEVECİ, Salih AYDOĞAN, Muzaffer ŞENDURAN, Erdal TUĞCULAR, Selçuk BİLGİN, Murat KARABULUT, Türker EROĞLU, Nezihe ŞENTÜRK, Neşe CAN, Ülkü ÖZGÜR ve daha bir çok kıymetli hocanın öğrencisi oldum.

 • 2010 yılında Malatya’da düzenlenen Türk Halk Müziği Ses Yarışması’nda Türkiye birinciliği ödülüne layık görüldüm.
  2012 yılında Siirt, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te düzenlenen Türk Halk Müziği ses yarışmalarında bir birincilik ve iki ikincilik ödülüne layık görüldüm.
  2012 yılında TRT 6 kanalında yayınlanan Umudun Çocukları isimli programda okulumu temsilen konuk olarak yer aldım.
  2016 yılında 9. Klasik Türk Müziği Bestecilerimiz ve Bestelerinden Seçmeler Dizisi – Münir Nurettin SELÇUK eserleri konserinde solist olarak yer aldım.
  2016 yılında TRT Okul kanalında yayınlanan Geleneğin Genç Sesleri programının konuğu oldum.
  2017 yılında Türk Müziği Federasyonu (TÜMFED) tarafından düzenlenen Türk Sanat Müziği Ses Yarışması’nda kadın sesler arasında birincilik, genel kategoride de 2. lik ödülü aldım.
  2017 yılında Dragos Musiki Derneği Türk Halk Müziği Ses Yarışması’nda Taşkın DOĞANIŞIK özel albüm ödülüne layık görüldüm.
  Şef Vedat Kaptan YURDAKUL yönetimindeki Engürü Türk Müziği Derneği’nde korist ve solist olarak yer aldım.
  2017 yılında Gazi Üniversitesi Klasikten Günümüze Türk Müziği Konseri’nde solist olarak yer aldım.
  2017 yılında Engürü Türk Müziği Derneği Terennüm Konseri’nde korist ve solist olarak yer aldım.
  2017 yılında Engürü Türk Müziği Derneği, Bir Makam Bir Bestekar – Nasibin Mehmet YÜRÜ konserinde solist ve korist olarak yer aldım.
  2018 yılında Terennüm Klasik Türk Müziği Topluluğu’nun Şef Vedat Kaptan YURDAKUL yönetimindeki “Bir Makam Bir Bestekar” konserinde solist olarak yer aldım.
  2018 yılında Engürü Türk Müziği Derneği’nin düzenlediği “Bir Makam Bir Bestekar” adı altında Şehnaz Makamında Şarkılar konserinde solist ve korist olarak yer aldım.
  2018 yılında Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezi Necip Fazıl KISAKÜREK salonunda düzenlenen Türk Sanat Müziği konserinde, Çayyolu Final Okulları’nda Türk Sanat Müziği konserinde solist olarak yer aldım.
  2018 yılında Tek Rumeli TV Seçkin Şarkılar isimli müzik programına konuk oldum.
  2018 yılından bu yana Kanal B Bizim Türküler programı ve Yurdun Sesi programında solist olarak yer almaktayım.
  2018 yılından bu yana Derya Müzik Akademisi’nde müzik öğretmenliği yapmaktayım.
  2019 yılından bu yana Bilintur Kadın Oda Orkestrası’nda solist olarak bulunmaktayım.
  2019 yılında Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel konserde Bilintur Kadın Oda Orkestrası solisti olarak yer aldım.
  2019 yılında Bilintur 30. Yıl Gecesi Programı’nda Bilintur Oda Orkestrası solisti olarak konser verdim.
  2020 yılında bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında lösemili çocuklar yararına LÖSANTE Lösemili Çocuklar Hastanesi’nde solist olarak konser verdim.
  2021 yılında Ülke TV’de yayınlanan Ülke’nin Türküleri programına konuk oldum.
  2021 yılından bu yana Derya Müzik Akademisi Türk Halk Müziği koro şefliğini yapmaktayım.
  2021 yılında hazırlıklarına başlanan ve henüz yayınlanmayan Selahattin ALTINBAŞ eserlerinden oluşan albümde solist olarak yer aldım.
  Çeşitli sahne çalışmalarımla birlikte, müzik öğretmenliğine, koro şefliğine ve hayalini kurduğum ve yakın bir zamanda yayınlanacak olan ilk tekli klip çalışmalarıma devam
  etmekteyim.
 • 2022 yılından bu yana Bezm-i Derya Türk Müziği Topluluğunun koro şefliğini yapmaktayım.
 • 2020 yılından bu yana Türkü Deryası Türk Halk Müziği Topluluğu koro şefliğini yapmaktayım.
 • 31.01.2023 tarihinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ve Güzel Sanatlar Genel Müdürümüz Sn. Ömer Faruk BELVİRANLI ’nın sanat yönetmenliğinde gerçekleşen SAYE Müzik Topluluğu konserinde solist olarak görev aldım.
 • 02.02.2023 tarihinde çekimleri gerçekleştirilen TRT Müzik’te yayınlanan SAKLI SESLER programında konuk sanatçı olarak yer aldım