İnci Tığlı Ayağ

Genel Sanat Koordinatörü

İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta piyano dersleriyle müzik hayatına başladı. 1981 yılında Marmara Üniversitesi AEF Müzik Eğitimi Şan Bölümü’ne girdi. Prof.Dr. Yücel ELMAS’la koro yönetimi çalışmaları ve araştırmaları yaptı.

1983 yılında girdiği İstanbul Konservatuarında Selma BERK ve Gül SABAR’la çalıştı. Şef Gökçen KORAY’la TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nda (1983), Şef William Edmands’la Dutch Chapel Cantata Korosu’nda (1984-1988) korist ve solist olarak görev aldı. Devlet sanatçısı Suna KORAT’la çalıştı. Vox Europa müzik topluluğunda Avrupa’nın ünlü koro şefleri Fritz Ter Wey ve Rob Wer Meullen’la çalıştı. Bu toplulukla Almanya, Belçika, Fransa, Macaristan, Hollanda, İspanya, Finlandiya, Estonya ve Slovenya’da eğitimlere katıldı, konserler verdi.

1987 ylında Almanya Passau korolar festivalinde Türkiye’yi temsil etti; koro şefliği stüdyosuna katıldı. 1988 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nda sanatçı oldu ve Walter Strauss, İbrahim YAZICI, İnci ÖZDİL, Ahter DESTAN, Alessandro CEDRONE gibi şeflerle çalıştı.

1997 yılında Gazi Üniversitesi GEF Müzik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini bitirdi; Mustafa YURDAKUL, Suna Çevik, Ali UÇAN’la çalıştı. “Avusturya Graz International Workshops” programında Prof.Dr. Rodney Eichenberger’le koro yönetimi, Linz Briefelt’le ses eğitimi, Rober Culver’la eğitim psikolojisi çalışmalarını yaptı (2000). Fransa Biaritz’deki koro şefleri çalıştayına katıldı ve konser verdi.
Ankara Üniversitesi Çoksesli Korosu (1993-1998), Polifonik Korolar Derneği Büyükler Korosu (1995-2000) ve Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu (1999-2000) şefliklerini yaptı.

Halen  Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’ndaki görevine devam etmekte ve  2000 YILINDA kurduğu “Ankara Üniversitesi Alegria Oda Korosu”, Kültür Bakanlığı Çoksesli Gençlik Korosu şefliklerini ve Müzikal Kumpanya Müzikalegria’nın genel sanat koordinatörlüğünü sürdürmektedir.