Mine Erbek

Kostüm Tasarımı

Adana’da doğdu. Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Resim Bölümünü bitirdikten sonra dört yıl Kars ve Adana’da resim öğretmenliği yaptı. Halkbilimi araştırmalarına Doğu ve Güneydoğu gorevleri sırasında başlayan M. Erbek, işleme, dokuma ve giysi araştırmalarını bugüne değin sürdürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı El Sanatları Şubesinde 4 yıl uzman olarak görev yaptıktan sonra 1980 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Kostüm Kreatorü olarak çalışmaya başladı.
El Sanatları ile ilgili derleme ve çalışmalarını çeşitli ulusal ve uluslararası platformlarda sergiledi. “Anadolu’da göz ve nazar geleneği ve nazarlıklar”, “Anadolu kadın başlıkları ve giysiler”, “Geleneksel halk dansları kostümleri”, “Anadolu el sanatlarinda kullanılan motif ve anlamları”, “Anadolu kadın takıları” ile ilgili konferanslar verdi.
1977 yılında tanıştığı ve çalışmalarını birlikte yürüttüğü eşi Güran Erbek’le, “Çatalhöyük’ten Günümüze Anadolu Motifleri” ve “Elibelinde, Koçboynuzu ve Bereket Motifinin Anadolu Dokumalarındaki Yeri” konulu araştırmalarını Alman Kültür Merkezi sponsorluğunda gerçekleştirdi.
Uzun yıllar eşiyle birlikte oluşturduğu El sanatları Koleksiyonunu NewYork, Chicago, Ottawa, Bonn, Hannover, Pekin, Nürnberg gibi yurt dışı kentlerinde Ankara, istanbul, izmir, Nevşehir, Kırşehir, Tokat, Marmaris, Muğla gibi illerde sergileyerek Türk kültürünün ulusal ve uluslararaso tanıtımına katkıda bulundu.
Türkiyemiz, Tombak, Antika, Skylife, THBT (ODTU) , Modadan dergilerinde yayınlanmış makaleleri, “Traditional Turkish Design and Handicrafts” adlı bir de kitabı bulunmaktadır.
Devtet Opera ve Balesi’nde dekor kostüm tasarımcısı olarak görevini sürdüren Erbek, Othello, Rigoletto, Yolanta, La Sonnanbula, Çardaş Fürüstün gibi operalar ve Kamelyalı Kadın, Kuğu Gölü, La Bayedere, Carmina Burana gibi ünlü bale eserlerinin kostüm tasanmlarına, imza atmıştır.
1989 yılında yitirdiği eşi Güran Erbek ile başladığı el sanatlari araştırma ve derleme çalışmalarını günümüzde de sürdürmektedir. Güran Erbek anısına kurulmuş olan, Geleneksel Türk El Sanatları Vakfı (GESAV) kurucu üyesidir. 1988 doğumlu Ayşegül adlı birde kızı vardır.