Bir Ankara Hikayesi - Pınar Ayhan

Pınar Ayhan

Tarih Anlatıcısı, Şarkıcı

1972’de Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde doğdu. Ankara Özel Yükseliş Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler alanında master dersleri aldı.

2000 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Grup S.O.S. eşliğinde, “Yorgunum Anla” adlı şarkıyla Türkiye birinciliğini kazandı.Sanatçı, ilk kez yarı Türkçe, yarı İngilizce olarak seslendirilen bu şarkıyla 45. Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi Stockholm’de başarıyla temsil etti Pınar Ayhan, müzik kariyerinin yanı sıra, 2002-2003 yıllarında TRT’de çeşitli programların sunuculuğunu üstlendi.

2008 yılında, meme kanserinde erken tanının önemini vurgulamak amacıyla, tamamı meme kanseri hastalarından oluşan Farkındalık Korosu’nu kurarak sosyal sorumluluk alanında da çalışmalar yapmaya başladı.

2016 yılında “Orada Duruverseydi Zaman” adlı müzikal belgesel projesini hayata geçirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli şahsiyetlerinin satır aralarında kalmış gerçek hikayelerini, her hikâyenin içinden taşan ezgilerle bezeyerek tiyatro sahnelerinde seyirciyle buluşturdu. 2017 yılında bu projenin devamı niteliğinde olan Atatürk’ün hayatından az bilinen kesitleri anlatan “Kemâl” adlı müzikal belgesel sahnelerde yerini aldı.

Sanatçının, sadece sanatıyla değil sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma yol göstermesi gerektiğine inanan Pınar Ayhan, ZİÇEV’in Genel Kurul üyesi, ayrıca Ankara Halkla İlişkiler Derneği ve Angikad (Girişimci İş Kadınları Derneği) üyesidir. 2020 yılında faaliyete geçen Tohumluk Vakfı’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

“Atatürk’ün Sergi Vapuru” adlı kitabı yayına hazırlayan sanatçı okuma-araştırma ve yazma çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir. Annesinin hatıralarından oluşan kitabının araştırma ve yazma çalışmalarını sürdürmektedir. “Dinle Çocuk” adlı yeni müzikal gösterisini de 2021 yılı içerisinde sahnelere taşımıştır. 2019 yılından beri Başkent Üniversitesi’nde doğaçlama dersleri vermektedir.